סוכה כשרה

מהי סוכה כשרה? האם הדפנות, הלבוד, גודל או גובה הסוכה הם אלו אשר מגדירים סוכה כשרה? כל המידע אודות סוכה כשרה ושאלות נפוצות בנושא

נתחיל, מהי סוכה כשרה?

אז ישנם כמה כללים לסוכה כשרה, החל מגובה, צורה, מידות וסכך הסוכה, הנה הסבר קצר על איך בונים סוכה כשרה:

 • דפנות הסוכה: לסוכה צריך שיהיה כ-3 דפנות במינימום, כמובן שמרבית הסוכות הם עם כ-4 דפנות וזה תקין. בנוגע לשאלה האם סוכה עגולה היא כשרה, ובכן - כן. כל עוד היא בגודל המתאים (בהמשך כתבנו על מידות).
   
 • חוטי לבוד בסוכה: על הסוכה להכיל כ- 4 חוטי לבוד אשר עוטפים אותה לאורך כלל הסוכה (למעט הדלת), מטרת חוטי הלבוד היא לקשר את דפנות הסוכה.
   
 • סכך הסוכה: הסכך צריך להיות עשוי מחומר טבעי, כמו כן, סכך כשר צריך לראות דרכו את כוכבי השמיים ולא יכול להיות מוסתר לחלוטין. 
   
 • גובה הסוכה: לא מצאנו מידע על מינימום גובה סוכה כשרה, אך מן הסתם שמדובר לערך על גובה של 2.1 מטרים (כדאי שיהיה אפשר להיות בתוכה). בנוגע לגובה סוכה מקסימלי כן קיימת דעה והיא 9.60 מטרים.
   
 • מידות וגודל הסוכה: גודל מינימלי של סוכה כשרה הוא 1.0 מטר על 1.0 מטרים.
   
 • מחפשים לרכוש סוכה כשרה? ניתן לראות מכירת סוכות כאן. רוצים לדעת מהי סוכה פסולה? לחצו כאן.

מהי סוכה כשרה למהדרין?

ובכן, כלל הכללים הנ"ל חלים עליה ובנוסף, עשויה מעץ מלא לחלוטין, ברמה של ברגים עשוי מעץ דפנות סוכה מעץ, מסגרת הסוכה וסכך טבעי או קיינעס. סוכות מעץ הם למחמירים וכיום פחות נפוצות.

האם סוכה שמעליה יש גג נחשבת כשרה?

סוכה נחשבת לכשרה כאשר ניתן לראות דרך הסכך את השמיים והכוכבים, במידה ואי אפשר לראות את השמיים והכוכבים, הסוכה אינה כשרה. 

האם סוכה מתחת לעץ כשרה?

סוכה מתחת לעץ יכולה להיות כשרה במידה ומתקיים הכלל של ראיית השמיים והכוכבים דרך הסכך. אם השאלה מכוונת אל שהעץ יחליף את הסכך, אז לא - גובה הסכך צריך להיות במרחק של כמה ס"מ מהסוכה עצמה.

למה צריך לבוד בסוכה?

את הלבוד בסוכה המציאנו על מנת לספק פתרון הלכתי לצורך בניית סוכה כשרה. צריך לוודא רווח של בין הלבוד וכן, שהלבוד משמש כ"דופן" לסוכה בגובה של 56 ועד ל-70 ס"מ.

האם פרגולה יכולה להיות סוכה?

פרגולה יכולה להיות סוכה במידה והיא מקיימת את הכללים הלכתיים של סוכה כשרה, סכך ודפנות (לבוד) יכולים להמיר פרגולה לסוכה.

האם מותר לקשור סכך באזיקונים?

כן, אזיקונים עשוים מחומר טבעי (נפט) ולכן, נחשבים כמשאב טבע, מה שאומר שניתן להשתמש בהם לצורך קשירת סכך באזיקונים. מחמירים עשוים לשלול את הדעה הזו.

האם מותר לקשור סכך עם חוט פשתן?

קיים חשש כי לאחר עיבוד חוטי הפתשן הם מקבלים טומאה (מנגעים) וכן, אין ממליצים להשתמש בחוטי פשתן לצורך קשירת סכך (אך זו דעה משתנה ויותר לכיוון המחמירים). בשורה התחתונה, אם יש אי וודאות, כדאי ללכת לאזור הוודאי יותר ולהשתמש דווקא באזיקונים.

האם סוכה עגולה כשרה?

כן, סוכה עגולה היא כשרה כל עוד מידות הסוכה הם מעל מטר אורך ומטר רוחב.

האם סוכה כשרה במרפסת?

אפשר לבנות סוכה כשרה במרפסת כל עוד אפשר לראות דרך הסוכה את השמיים והכוכבים. כמו כן, גודל הסוכה צריך להיות יותר מטר על מטר (שבסבירות גבוה גם יקרה). מידע נוסף על סוכה קטנה למרפסת.

לחצו לחיוג מהיר השאירו פנייה