סוכה פסולה

אז מה הופך סוכה לפסולה? איך יודעים אם הסוכה שלנו פסולה או כשרה? הבינו כיצד סוכה יכולה להיות פסולה.

מהי סוכה פסולה

אם אתם מקפידים על ההלכה היהודית, לפני שאתם בונים את הסוכה שלכם צריך לדעת אם היא כשרה או סוכה פסולה, ומה פוסל אותה. כדי לסייע במה שאפשר, ריכזנו עבורכם מספר הנחיות בסיסיות שיעזרו לכם לקבוע אם הסוכה שלכם תהיה כשרה.

אם אתם שואלים מהי סוכה פסולה, חשוב לדעת שישנם מגוון פקטורים שונים שעל פי ההלכה יכולים להוביל לפסילת סוכה. ובאופן כללי, סוכה פסולה פירושה שהבנייה לא נעשתה על פי ההלכה. זה עלול לקרות אם החומרים בהם נעשה שימוש אינם כשרים על פי ההלכה, או אם יש טעויות אחרות במהלך הבנייה. מהן אותן טעויות? המשיכו לקרוא.

מהי סוכה פסולה ומה המדדים שפוסלים אותה?

רגע לפני שמעמיקים במה שהופך סוכה לפסולה, חשוב להגדיר את 2 היסודות שבלעדיהם לא ניתן להגדיר סוכה: 1) שהסוכה תהיה ראויה לדירה. 2) שהסוכה תהיה מבנה ארעי. ובאופן יותר פרטני, צריך לוודא כי גובה הסוכה גבוה מ-80 ס"מ וכן כי רוחב הסוכה רחב מ-56 ס"מ.

כמו כן, סוכה פסולה היא גם סוכה אשר גבוהה מ-9 מטרים, שמוגדר בתור עשרים אמה. זאת ועוד, ע"פ שו"ע תרכח, ב; תרכט, דפנות הסוכה חייבות להיות עמידות בפני רוח מצויה. בתוך כך, אם הסוכה עשויה גבעולים ועלים שעומדים לנשור במשך 7 ימי חג סוכות, זוהי סוכה פסולה.

מהי סוכה פסולה לפי הגדרת הסכך

אם אתם שואלים מהי סוכה פסולה בהקשר של סכך הסוכה, באופן כללי, הסכך חייב לעמוד בקריטריונים של ארעיות. במילים אחרות, הסכך צריך להיות מספיק חזק כדי לעמוד ברוחות מצויות בעונה, אבל לא מספיק חזק כדי שייחשב בתור סכך לבית קבע.

אם אתם רואים מבעד לסכך את הכוכבים בלילה, אתם עומדים בקריטריון של ארעיות. אם הסכך אטום עד כדי כך שגשם לא עובר דרכו, יש הטוענים כי זו תהיה סוכה פסולה. כמו כן, הדפנות של הסוכה (שצריכות להיות בגובה 80 ס"מ), צריכות להיות מותקנות בצמוד לקרקע. אם יש רווח של יותר מ-22 ס"מ בין הדפנות לבין הקרקע, זו תהיה סוכה פסולה. 

גורמים נוספים שעשויים לפסול סוכה כשרה

מעבר למה שציינו עד כה, חשוב לדעת שיש כאלו שסבורים כי סדר בניית הסוכה גם הוא פקטור שצריך לקחת בחשבון. בעוד כי הסדר הנכון לבניית סוכה כשרה הוא הנחת הדפנות ואז הסכך, יש הטוענים כי הנחת הסכך כפעולה ראשונה היא פסולה.

אם אתם מעוניינים להתגונן מפני מזג האוויר, אבל לא רוצים לפסול את הסוכה, ע"פ ההלכה, אתם יכולים להניח גגון ארעי וזמני בשעת גשם. אבל, חשוב גם לדעת שיש כאלו אשר סבורים כי בשעת הנחת הגגון הסוכה תהיה פסולה. לשיקולכם. אם אתם צריכים מידע נוסף ומעוניינים להישמר מכל גורם נוסף אשר עשוי לפסול סוכה, מומלץ להתייעץ עם הרב שלכם.

לחצו לחיוג מהיר השאירו פנייה